Recenze: Esencialismus – Greg McKeown

Informace o knize
Autor: Greg McKeown
Počet stran: 220
Rok vydání: 2014
Cena, za kterou jsem koupila: 399 Kč
Nakladatelství: Management press

Nejen, že nestíháte, ale ještě ke všemu přichází strašák zvaný syndrom vyhoření. Do toho všeho neuvěřitelná touha prokrastinovat vznikající z přemíry úkolů. Nevíte, kde začít, jak pokračovat a vůbec byste šli raději spát nebo koukat na novou serii oblíbeného serialu.

Možná je na čase si spíš otevřít knihu o esencialismu. Jasně, máte hodně práce, ale upřímně, hodinka čtení místo koukání hypnoticky do zdi vás určitě nezabije.

Esencialismus vytváří svět, který se zdá být jednodušší než ve skutečnosti je. Minimálně v našich hlavách. Říká, jak můžeme pracovat, jak říkat ne, jak se naučit rozeznat, co je důležité, tedy esenciální. Říká, jaký je rozdíl mezi esencialistou a neesencialistou. Samozřejmě neesencialista je chudák ztroskotanec, co nikdy ničeho nedosáhne, protože podle vesmíru esencialismu jednoduše nemůže.

Kdybych měla Esencialismus shrnout, řekla bych, že máte možnost volby, každý vás nemusí mít rád, stejně je taky nemáte rádi, vždycky jděte jen jedním směrem, multitasking smrdí, říkejte ne, vyberte si příležitost, která vám přinese největší užitek (ne finanční). Jako životní důkazy a příklady vám poslouží klasické ikony jako Dalajlama, Stanfordský experiment s vězni, Steve Jobs a nesmí chybět ani firemní kultura Twitteru nebo Google.

Ovšem Greg McKeown dokázal těchto pár pravidel natáhnout do 196 stran i s dovětkem o tom, jak esenciálně řídit tým (5 posledních stran). A tak se táži – Je Greg McKeown, absolvent Stanfordu, šéf firmy v Silicon Valley skutečně esenciální spisovatel? Jsem já esencialistka, když píšu tento blog? Je tu vůbec někdo esencialista???

Z mého úhlu pohledu lépe vynaložené peníze jsou na knihu 7 návyků skutečně efektivních lidí od Stephena R. Coveyho, který má celý koncept práce tak promyšlený, že si podle něj můžete udělat plánovací diáře, projít si přednášky nebo si koupit celou knižní sérii, která vám přesně řekne, jak máte žít od narození až do smrti. 🙂 Nemluvě o paradoxně nižší ceně.

Za mě říkám, že i přes svou kritiku, jsem našla několik zajímavých pasáží, nad kterými jsem se hluboce zamyslela. Takovou pasáží byla jedna o neziskových organizacích a jejich vizích a misích. Zde dává příklad, že nejméně velkolepá pasáž byla nejvíce inspirativní a naopak.

Jako příklad dává jednu organizaci, která udává jako svou misi „vymícení hladu ve světě“, ale bohužel vyznívá jako prázdná slova vzhledem k tomu, že v organizaci jich bylo pouze pět. Naopak zajímavější vizí bylo vybudování 150 ekonomicky dostupných odolných domů pro oběti hurikánu Katrína. Tam přichází otázka, kterou si někdy zapomínáme klást a ze které pramení velké deprese: „Jak poznáme, že se nám to povedlo?“

Druhá myšlenka, která mě zaujala, byla postupovat po malých krůčcích, dávat si menší cíle a z nich se vypracovat k větším. S tím má mnoho lidí problém, vidí svět megalomansky, chtějí mít vše hned.

Myslím si, že kniha Esencialismus – Zaměřte se na to podstatné určitě nikoho neurazí, ale čtenáře knih o osobním rozvoji ani nenadchne. Spíš bych doporučila Coveyho. Na druhou stranu, pokud jste nikdy nic podobného nečetli a osobní rozvoj teprve objevujete, potřebujete si to v hlavě srovnat, první ránu a zjistit, o čem to všechno vlastně je, tak je Esencialismus dobrý základ.

Hvězdičkové hodnocení