Recenze: Proč diety nefungují – Traci Mannová

Informace o knize
Autorka: Traci Mannová
Počet stran: 220
Rok vydání: 2016
Cena, za kterou jsem koupila: 248 Kč
Nakladatelství: Argo

Z absolutního zoufalství do sebe cpete čokoládu potom, co jste vzdali již čtvrtou dietu v pořadí. Už několikrát jste zažili ten pocit, když porušíte zásadu a přecpete se k prasknutí… nejraději byste si nacpali prst do krku a všech těch hříchů se hned teď zbavili. Ale nebyla by škoda toho všeho jídla, co jste do sebe s takovou námahou nacpali? Cítíte se před zrcadlem pod psa a stále dokola si vyčítáte, jak slabou máte vůli. Z deprese sníte ještě víc brambůrků než minule.

Neustálý koloběh hubnutí a nabírání nám brání ve štěstí. Nebo si v něm bráníme sami? Traci Mannová studuje chování lidí v oblasti příjmu potravy, životního stylu a své postřehy přináší v knize Proč diety nefungují.

A skutečně. Diety nefungují. Možná zhubnete, možná ze sebe budete mít chvíli radost, ale skutečnost je taková, že mnoha lidem se shozená kila vrátí zpátky. Proč? Protože dieta omezuje, zakazuje, jsou to dny plné odříkání, jdou proti našemu přirozenému chování, alespoň tak si to stále opakujeme, až si to vezmeme za své. Následně jíme z deprese ještě víc a přibíráme a přibíráme.

Traci Mannová popisuje výsledky výzkumů, kde se dozvíte, proč si stejně tu čokoládu nakonec dáte, proč nikdy nepřekonáte svou minimální dědičně danou váhu, aniž byste se nedostali k poruše příjmu potravy. Vysvětluje, kde se stala chyba v našem životě a samozřejmě – důvod, proč jsem si knihu přečetla – několik rad a triků, jak se dlouhodobě udržet na uzdě, čemu předcházet, na co se soustředit.

Bohužel jsem našla několik výzkůmů především z oblasti psychologie, které si autorka upravila podle svého vlastního výkladu, aby se jí hodil do knihy. To knihu zbytečně sráží dolů, určitě by nevadilo mít o pár stránek méně, ale seriozní informace. Její vlastní průzkumy jsou ale zajímavé, vcelku uvěřitelné a určitě je vypozorujete i sami na sobě.

Velmi oceňuji i základní rady pro úspěšný krok k lepšímu životnímu stylu. My, co máme sklony k obezitě a požitkům z jídla, takové rady potřebujeme, ale nejdůležiější ze všeho stejně je zakomponovat je do denní rutiny. To nelze dělat naráz, nýbrž postupně jeden bod po druhém. Proto by se kniha měla stát součástí knihovny každého, kdo nechce zhubnout zázrakem za dva týdny, ale kdo si je vědom, že když tloustne 10 let, bude mu trvat dostat se na nižší váhu delší dobu.

Nutno dodat, že rady to nejsou nijak složité. Jde třeba jen o to mít v ruce ubrousek, abyste si zvýšili překážky k nabírání jídla na nějaké akci se švédským stolem. Jednoduché, účinné, splnitelné. Jakýkoliv krok je vždycky lepší než nedělat vůbec nic. A časem budete mít pocit, že jde vše snadno a rychle.

Z celkového hlediska knihu hodnotím jako čtivý doplněk k novému životnímu stylu, který se chystáte nastolit. Jako motivaci k tomu mít postavu, jakou chcete. A jeden ze způsobů, kde zjistíte, že vzít si čokoládu není zklamání a že se máte mít rádi, ať jste jakýkoliv (což nevylučuje změnu, ale můžete se mít rádi, i když se měníte).

Hvězdičkové hodnocení

Poznámka pod čarou

Za sebe a svou zkušenost doplním ještě dodatek s hubnutím a zatím nejlepší alternativou k posunu k pro mě lepšímu životnímu stylu ve forbě STOB klubu. STOB klub neříká, abyste používali diety, ani nezakazuje žádné jídlo. Pouze říká, že existuje nezdravé množství. Můžete si tak dopřát knedlo, zelo, vepřo, ale v takové míře, ve které se z vás nestane velké růžové selátko. Lidé ve STOB klubu jsou navíc velmi vstřícní a nikdy vás neodsoudí za to, že hřešíte. Vše se děje pomalu, tak, jak to budete zvládat. Jde o změnu celého životního stylu tak, aby jste se cítili skvěle a časem se pro vás nově nabyté zkušenosti a znalosti staly běžnou součástí života.

One Reply to “Recenze: Proč diety nefungují – Traci Mannová”

  1. Super recenze a zajímavá knížka! Díky!